اهمیت پروتوتایپ در ساخت اپلیکیشن

اهمیت پروتوتایپ در ساخت اپلیکیشن

نمونه سازی یا پروتوتایپینگ   (Prototyping)اپلیکیشن‌های موبایل برای طراحان محصول بمنظور رسیدن به نتیجه نهایی موردنظر ضروری است.

در آپادانا ما از رویکرد چابک (agile) برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل استفاده می‌کنیم که این به معنی  پروتوتایپینگ در اوایل کار و بصورت تکرارشونده است. ما در آپادانا صرفا بر روی برجسته کردن مزایای استفاده از پروتوتایپینگ در تعاملات با مشتریان‌مان و راه‌هایی که این رویکرد میتواند منجر به ارائه‌ی محصول نهایی بهتری شود، متمرکز هستیم.

دو مرحله‌ی اصلی پروتوتایپینگ اپلیکیشن‌های موبایل

معمولاً مرحله‌ی دوم فرآیند طراحی اولیه مربوط به پروتوتایپینگ است و بعد از وایرفریمینگ انجام می‌شود.

طراحی با ایده‌های طوفان مغزی (brainstorming) شروع میشود، در این مرحله ما بهترین راه موجود برای اولویت‌بندی، سازماندهی و نشان دادن ویژگی های طراحی شده توسط طراحان محصول خودمان را آنالیز و بررسی میکنیم. این همچنین همان گامی است که رابط کاربری (UI) و تجربه‌ی کاربری (UX) اپلیکیشن موبایل شروع به شکل گرفتن میکند.

بعد ازاین مرحله نوبت وایرفریم‌های (Wireframings ) اپلیکیشن موبایل است، وایرفریمینگ یا ساخت پروتوتایپ‌های (نمونه‌های اولیه) قابل کلیک برای طراحان اپلیکیشن مثل استوری‌بردینگ عمل میکند. در این نقطه میتوانیم یک چشم‌انداز از آینده‌ی صفحات و عناصر (المان‌های) اپلیکیشن موبایل داشته باشیم. مرحله نهایی قبل از توسعه، نمونه‌سازی یا پروتوتایپینگ تعاملی است. تعاملات (فعل‌ و انفعالات) راه‌حل‌های هستند برای مشکلاتی که اپلیکیشن به منظور حل آنها ساخته شده است.

پروتوتایپ‌ها به منظور مرور و آنالیز اینکه آیا این راه‌حل‌ها همان راه‌حل‌های صحیح موردنظرهستند، ایجاد شده‌اند. این پروتوتایپ‌ها برای تست و آزمایش اینکه تعاملات ساده اپلیکیشن چقدر میتواند برای کاربران سرگرم‌کننده و جذاب باشد، ایجاد شده‌اند.

پروتوتایپینگ پس از وایرفریمینگ امکان ولیدیشن (تصدیق) طرح و یا ایجاد طرحی دیگر را  قبل از صرف زمان و پول برای کدنویسی  فراهم میکند. ازایجاد چندین باره‌ی پروتوتایپ‌ها نگران نباشید. اگر نیاز هست که از ابتدا شروع کنید، این به معنی یادگیری از اشتباهات و ساخت یک اپلیکیشن بهتر و پایدارتر است.

بطور خلاصه، پروتوتایپینگ در مراحل اولیه پروژه‌ی ساخت اپلیکیشن، شکاف بین طراحی و توسعه (کدینگ) را می‌بندد، زمان لازم برای ساخت یک محصول ریسپانسیو (پاسخگو) با تجربه‎‌ی کاربری (UX) شگفت‌آور را تسریع می کند، همچنین در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود.

در هنگام کار با اینتراکتیوها (فعل ‌و انفعالات) و وایرفریم‌ها از پروتوتایپینگ با وفاداری بالا (hi-fi) اجتناب کنید و رویکرد پروتوتایپینگ با وفاداری پایین (lo-fi) را استفاده کنید. تا حد ممکن برندسازی و جزئیات دقیق‌تر را بعد از چرخه‌ی طراحی/توسعه (کدینگ) انجام دهید. المان‌های مربوط به برندینگ اهمیت زیادی دارند، اما مهم است که در ابتدا بر ساختار، جریان کاربران (User Flows) و همینطور احساس، رفتار و تعاملات کاربران (پروتوتایپ lo-fi)  تمرکز کنیم.

فرآیند طراحی اپلیکیشن بطور کلی شامل این مراحل میشود:

طوفان فکری/طرح خلق شده با قلم و کاغذ، وایرفریم‌ها، پروتوتایپ‌، توسعه (کدینگ)، اپلیکیشن نهایی.

مزایای پروتوتایپ در ساخت اپلیکیشن

منابع مالی و پذیرش آسانتر

محصول (اپلیکیشن) به منظور پیدا کردن اسپانسر و سهامدار باید فراتر از یک تئوری باشد. سرمایه‌گذاران قبل از سرمایه‌گذاری بر روی یک پروژه بدنبال دلیل، تضمین، و چشم‌اندازی از اهداف و بازده آتی پروژه هستند، پروتوتایپ بخاطر قابل لمس کردن محصول نهایی میتواند دلیل، تضمین، و چشم‌اندازی باشد برای سرمایه‌گذاران. متقاعد کردن یک اتاق پر از آدم برای سرمایه‌گذاری $۱۰۰,۰۰۰ بر روی یک اپلیکیشن از طریق یک ایده‌ی قابل لمس‌تر و واقعی‌تر بجای خواندن مجموعه‌ای از ویژگی‌های عملکردی ایده، آسانتر است.

ولیدیشن (اعتبارسنجی) بازار

بررسی و آنالیز ایده‌ها و تبادل نظرات با مشتریان و کاربران نهایی در توسعه‌ی راه‌حل‌هایی که سازگار با اهداف اپلیکیشن شما هستند، کمک خواهند کرد. بخاطر اینکه با ایجاد پروتوتایپ مراحل ساخت اپلیکیشن شامل کاربران نهایی هست، محصول نهایی میتواند درخور انتظارات کاربران باشد و بازار موفق‌تری داشته باشد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها

برای یک توسعه‌دهنده برآورد هزینه‌های مربوط به توسعه (کدینگ)، زمانبندی، مهارت‌ها، و منابع بالقوه از طریق پروتوتایپینگ آسانتر می‌شود.

شناسایی نواقص و رفع آنها

پروتوتایپینگ به شناسایی و رفع مشکلات در مراحل اولیه پروژه می‌شود، در نتیجه این نیز باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

همکاری بهتر

پروتوتایپینگ باعث همکاری‌های بهتر، موثرتر، و سریع‌تر بین طراحان و مشتریان و توسعه‌دهندگان میشود. اگر تغییراتی نیاز باشد بصورت سریع انجام میشود زیرا همه‌ی کارها در مرحله‌ی طراحی و نه در مرحله‌ی توسعه انجام شده است.

در مرحله‌ی وایرفریمینگ در راستای ارائه‌ی اپلیکیشنی با نظم و ترتیب (وضوح) بالا برای کاربران گام بردارید. نیازی نیست که پروتوتایپ‌ها بیش از حد پیچیده باشند و تا حد ممکن پروتوتایپ‌های ساده و سریع بسازید. پروتوتایپینگ نباید بعنوان یک پست‌اسکریپت یا پارانتز باز استفاده شود. ترانزیشن‌ها و انیمیشن‌ها باید همزمان بعنوان رابط کاربری (UI) ایجاد شوند. هرچه زودتر پروتوتایپنگ را انجام ‌دهید، محصول نهایی به مراتب بهتر خواهد شد. پروتوتایپینگ آسانترین راه برای بدست آوردن فیدبک (بازخورد) کاربران، طراحی تکراری (چندباره)، تضمین هماهنگی بین طراحی و توسعه‌ی اپلیکیشن است.

چرا پروتوتایپینگ اپلیکیشن‌ موبایل برای آپادانا مهم است!؟

پاسخ این است که هر اونسی از انرژی خلاقانه‌ی آپادانا برای ایجاد محصولات کاربرپسند صرف می‌شود. آپادانا اهمیت پروتوتایپینگ در ساخت اپلیکیشن و وبسایت را می‌داند  و مشتریان عزیز را تا مراحل “انتشار و مارکتینگ اپلیکیشن شان در پلتفرم های مختلف” یاری خواهد کرد. با سپردن پروژه هایتان به تیم آپادانا از پیشرفت پروژه ها و به انجام رسیدن آنها بر اساس استانداردهای روز دنیا مطمئن شوید.

 

 

 

 

 

 

2017 © Copyrights Apadana , All Rights Reserved