بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ استورها

بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ استورها

قبل از شروع به یادگیری دیجیتال مارکتینگ همیشه از این موضوع تعجب می‌کردم که چطور بعضی از اپلیکیشن‌ها در بالای صفحه‌ و یا اولین صفحه‌ی اپ‌استورها ظاهر می‌شوند اما حتی پیدا کردن بعضی دیگر در اپ‌استورها سخت است.

ما در یک برهه‌ای از تاریخ جهان زندگی میکنیم  که افراد بسیار وابسته به اپلیکیشن‌ها، ابزار و نرم افزارها هستند.

با بیش از ۲ میلیون اپلیکیشن موبایل در اپ‌استورها، دیده شدن و دانلود شدن یکی از چالش‌های واقعی است که توسعه‌‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل در حال حاضر با آن مواجه هستند. بنابراین توسعه‌دهندگان باید بدنبال راه‌هایی برای قرار گرفتن در بالای لیست اپ‌استورها باشند، و آن راه استفاده از “بهینه‌سازی اپ‌استور (ASO)” است.

بهینه‌سازی اپ‌استور (ASO)درست مثل بهینه‌سازی موتورهای جستجو SEOو بهینه‌سازی نرخ تبدیل CRO عمل می‌کند. بهینه‌سازی اپ‌استور (ASO)فرآیندی بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های موبایل است که با هدف بدست آوردن رتبه بالا در نتایج جستجوی اپ‌استورها و افزایش دانلود اپلیکیشن‌ انجام می‌شود.

یک چیز جالب و چالش‌برانگیز در مورد بهینه‌سازی اپ‌استور (ASO)این است که هدف فقط دستیابی به ترافیک بالا نیست بلکه افزایش تعداد واقعی نصب اپلیکیشن است.

چگونه می‌توانید اپلیکیشن موبایل‌تان را برای اپ‌استورها بهینه‌سازی کنید؟

در اینجا به چند فاکتور بهینه‌سازی اپلیکیشن موبایل اشاره خواهیم کرد.

  1. کلمات کلیدی

خواه در حال شروع برای ساخت اپلیکیشن موبایل‌تان هستید یا در حال حاضر  اپلیکیشن‌تان در اپ‌استورها موجود است، داشتن لیستی از کلمات کلیدی مورد نظر بسیار مهم است. برای بهبود رتبه بندی خود، آگاه شدن از کلمات کلیدی واقعی که کاربران در جستجوی آنها هستند، می‌تواند مفید و کمک‌کننده باشد.

ابزاری مثل استرپلی (Straply) می‌تواند به شما در این راه کمک کند. با اینکه هنوز در نسخه‌ی بتا (آزمایشی) است، می‌تواند در سنجش کلمات کلیدی و حجم جستجوی هر کلمه در آی‌اواس (iOS) و گوگل به شما کمک کند.

بیشتر کاربران هنوز هم از موتورهای جستجویی مثل گوگل و بینگ برای پیدا کردن اپلیکیشن موردنظرشان استفاده می‌کنند، بخاطر این شما می‌توانید از ابزارهایی همچون گوگل ادوردز کی‌ورد پلنر (Google Adwords Keyword Planner) یا ابزارهای مختص سئو نیز استفاده کنید. انجام تحقیقات در مورد کلمات کلیدی برای رسیدن به یک عنوان و توضیحات مناسب مهم است اما از بکاربردن بیش‌ از حد آن کلمات اجتناب کنید.

۲. عنوان و نام اپلیکیشن

شما هر زمان که خواستید می‌توانید عنوان اپلیکیشن‌تان را تغییر دهید و آن را بهینه‌سازی کنید، با این حال انجام تغییرات با دفعات زیاد نیز توصیه نمی‌شود. هنگامی که افراد بیشتری شروع به شناسایی و به اشتراک‌گذاری اپلیکیشن شما کردند، تغییر گاه به گاه نام اپلیکیشن می‌تواند پیدا کردن آن توسط کاربران را سخت کند. بهترین کاری که می‌توانید در این باره انجام بدید این است که تحقیقات کلمات کلیدی را جدی بگیرید، و هدف اپلیکیشن‌تان را بهتر درک کنید. اگر چند عنوان و کلمه‌ی کلیدی را امتحان کردید، نگران نباشید، اما هنگامی که افزایش قابل‌توجهی در ترافیک و دانلودها مشاهده کردید،آن عنوان را حفظ کنید.

۳. توضیحات اپلیکیشن

برای بهینه‌سازی توضیحات اپلیکیشن می‌توانید از کلمات کلیدی که به هدف اپلیکیشن‌تان مربوط هستند، استفاده کنید، اما توجه کنید که از استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در متن توضیحات دوری کنید.

۴. آیکون اپلیکیشن

آیکون‌ها اولین فاکتور دیده شده توسط کاربر هستند و می‌توانند یکی از دلایل اصلی کلیک بر روی اپلیکیشن شما باشند. سادگی در طراحی آیکون را در نظر داشته باشید و از عناصر بیش از حد استفاده نکنید.  شما می‌توانید از شخصیت اصلی (برای اپلیکیشن‌های گیمینگ) و یا از لگوی مختص کسب‌وکارتان (برای اپلیکیشن‌های کسب‌وکار فروش محصول و خدمات) استفاده کنید. یک آیکون اپلیکیشن می‌تواند یک نمایشگر گرافیکی از کلمه، ایده، مفهوم یا عمل باشد. تا حد ممکن از رنگ‌های نرم برای پس‌زمینه استفاده کنید تا عنصر اصلی‌تان برجسته‌تر به نظر بیاید.

۵.اسکرین شات ها

سعی کنید کمتر از لوگوی اپلیکیشن در اسکرین‌شات‌ها استفاده کنید. استفاده از لوگو در اسکرین‌شات می‌تواند برای کاربر خسته‌کننده باشد. اسکرین‌شات‌ها باید نشاندهنده‌ی موضوع اصلی اپلیکیشن‌تان باشند و به کاربر یک تجربه‌ی واقعی از داستان واقعی برند یا اپلیکیشن القاء دهد.

۶. آنالیز رقبا

این فاکتور درست مثل سئو می‌تواند اطلاعات کافی از رقبایتان به شما بدهد.

عناوین، توضیحات، کلمات کلیدی، آیکون‌ها و اسکرین‌شات‌های اپلیکیشن‌های رقیب را آنالیز و تجزیه‌وتحلیل کنید. از خودتان بپرسید “چه چیزی باعث رتبه‌بندی بالای آنها شده است؟” سعی کنید یک آدم تقلیدگر نباشید، شما مجبور نیستید سبک آنها را کپی کنید. در مورد نقاط قوت آنها و استراتژی‌هایی که باعث رتبه‌بندی بالای آنها شده است، مطلع شوید. همچنین سعی کنید از نقاط ضعف آنها نیز آگاه شوید تا در استراتژی‌های خود از آنها اجتناب کنید.

۷. کاتگوری(دسته بندی)

برای رسیدن به بازار هدف‌تان باید مناسب‌ترین دسته‌بندی را برای اپلیکیشن‌تان استفاده کنید.

۸. ریووهای کاربران (نظر ات)

ریوو و نظرات کاربران فاکتوری است که شما نمی‌توانید کنترلش کنید. نظرات و تجربیات کاربران را با دقت بخوانید و در راستای ارتقاء و توسعه‌ی اپلیکیشن‌تان از این فیدبک‌ها (بازخوردها) استفاده کنید. همچنین برای پاسخ دادن به همه‌ی نظرات (به ویژه نظرات منفی) وقت بگذارید.

۹. پشتیبانی از طریق وبسایت و یا شبکه‌های اجتماعی

کاربران میخواهند در هنگام مواجه با مشکلی در رابطه با اپلیکیشن (بخصوص که اپلیکیشن پرداخت ‌شده باشد) پاسخ‌گویی بهتری از طرف پشتیبانی دریافت کنند. سعی کنید. مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) قوی داشته باشید.  من شخصاً قبل از دانلود هر اپلیکیشنی پشتیبانی مشتری و یا وبسایت، ایمیل، آدرس، و یا شبکه‌های اجتماعی لینک شده به اپلیکیشن را بررسی میکنم. اگرچه این فاکتور بهینه‌سازی اپ‌استور (ASO) را به طور کامل تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، اما این طبیعت انسانی است که در صورت بروز مشکل، بدنبال صفحه پشتیبانی باشد.

همچنین داشتن وبسایت و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی نه فقط به پشتیبانی مشتری کمک میکند بلکه راهی است برای ارتقاء اپلیکیشن و به اشتراک گذاشتن نسخه‌های اخیر آن.

با اینکه بهینه‌سازی اپ‌استور ASO یکی از موضوعات جدید دیجیتال مارکتینگ است و هنوز هم مورد مطالعه و آزمایش قرار می‌گیرد، اعمال آن به طرح بازاریابی اپلیکیشن‌تان به شما در بلندمدت کمک خواهد کرد.

شرکت آپادانا شما را تا مراحل ” نامگذاری و بهینه‌سازی اپلیکیشن تان” و  همچنین “انتشار و مارکتینگ اپلیکیشن تان در پلتفرم های مختلف” یاری خواهد کرد. هر آنچه که شما برای پروژه تان نیاز دارید، تیم آپادانا برای کمک به شما اینجاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 © Copyrights Apadana , All Rights Reserved