تاثیر بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی در موفقیت کسب و کار

تاثیر بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی در موفقیت کسب و کار

در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد کاربر در سراسر جهان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

سال قبل  در ژانویه ۲۰۱۸ از ۴ میلیارد کاربر اینترنت، بیش از ۳.۱ میلیارد مربوط به کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی بود. لازم به ذکر است که این آمار و ارقام هر ساله در حال افزایش است.

براساس گزارشات شرکت بازاریابی شرپامارکتینگ، کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتر از اینکه سلبریتی‌ها را دنبال کنند، برندها و کسب‌وکارها را دنبال می‌کنند.

برای مثال در اینستاگرام ۸۰ درصد کاربران حداقل یک کسب‌وکار و یا برند را فالوو می‌کنند. اگر از شبکه‌های اجتماعی برای تجارتتان استفاده نمیکنید، شما یک راه سریع، ارزان، و موثر برای دسترسی به تقریبا نیمی از جمعیت جهان از دست می‌دهید.

در این مقاله ۲۳ شیوه‌‌ای که بوسیله‌ی آنها رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما در تعاملات، مشارکت، و رشد کسب‌وکارتان کمک کنند را بررسی و آنالیز خواهیم کرد:

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای برندسازی

۱.   افزایش آگاهی از برند

بیش از نیمی از جمعیت جهان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، بنابراین بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یک تکنیک آسان وساده برای دسترسی به مشتری‌های بالقوه باشد.

آیا فکر میکنید که مردم در شبکه‌های اجتماعی فقط با برندها و کسب‌وکارهایی که قبلاً می‌شناختند ارتباط برقرار می‌کنند ؟ نه اینطور نیست. ۶۰درصد از کاربران اینستاگرام محصولات وخدمات جدیدی که به دنبالشان هستند را برای اولین بار در این پلتفرم اجتماعی کشف میکنند.

۲.   انسانی‌سازی برند  (قابل لمس کردن برند)

بر اساس گزارشات ترینیتی میرر سولوشنز انگلستان، بیش از نیمی از بزرگسالان تا زمانی که سند و مدرک واقعی از حفظ وعده‌های برند را نبینند، به آن برند و کسب‌وکار اعتماد نخواهند کرد.

برای برقراری ارتباط با مشتریان بالفعل و مشتریان بالقوه، شما باید جنبه‌ی انسانی برندتان را به آنها نشان دهید.  چگونه ارزش‌های برندتان را درک کرده و به آغوش می‌کشید؟ (آیا اصلاً برای برندتان ارزش‌آفرینی کرده‌اید؟) چگونه باعث سودرسانی به مشتریان و کارکنان خود میشوید و منافع آنها را حفظ می‌کنید؟ یکی از مزایای کلیدی رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار توانایی ایجاد ارتباطات واقعی انسانی است که اینها را لحظات ارتباط معنادار می‌نامیم.

میتوانید فالوورهای خود را به کارکنان و افرادی که شرکت شما را تشکیل میدهند در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید. یا اینکه بهمشتریان بالقوه نشان دهید که چگونه مشتریان فعلی از محصولاتتان استفاده و بهره‌مند می‌شوند. “برنامه حمایت از برند در شبکه‌های اجتماعی” (social media advocacy program) میتواند یک راه عالی برای انسانی‌سازی برندتان باشد.

۳.   بناسازی برند بعنوان یک رهبر فکری

مهم نیست که کسب‌وکارتان مربوط به کدام صنایع است، شبکه‌های اجتماعی فرصت‌هایی را برای بناسازی برندتان بعنوان یک رهبر فکری در اختیارتان قرار می‌دهند. بیش از ۸۰ درصد مشتریان و خریدارن میگویند که رهبران فکری (که میتواند از کارکنان و بازاریابان آن کمپانی یا برند باشد) یک کمپانی میتوانند بسیار مورداعتماد آنها باشند. شبکه‌ی اجتماعی لینکدین میتواند پلتفرم مناسبی برای بناسازی اعتماد بین کسب‌وکار و خریدارن از طریق تبدیل کارکنان و بازاریابان کسب‌وکار به رهبران فکری باشد.

۴. حفظ برندتان به عنوان برترین برند در ذهن مشتری

براساس آمار اکثر کاربران رسانه های اجتماعی حداقل یکبار در روز به حساب‌های خود وارد میشوند و بسیاری از افراد نیز روزانه چندین مرتبه حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند. میتوانید با انتشار پست‌های سرگرم‌کننده و آموزنده مربوط به کسب‌وکارتان در ذهن مشتریان و فالوورهایتان ماندگار باشید. این همچنین میتواند سطح فروش کسب‌وکارتان را نیز بالا ببرد.

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای رشد کسب‌وکار

۵. افزایش ترافیک وبسایت 

۶.   تولید لید Lead (سرنخ یا مشتری راغب)

۷.   افزایش فروش

۸.   همکاری و مشارکت با تاثیرگذاران

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای تولید و انتشار محتوا

۹.   پروموشن (تبلیغات) محتوایی

۱۰.   تبلیغات ویروسی

۱۱.   مرجع محتوا (source content)

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای ارتباطات و تعاملات

۱۲. مدیریت اعتبار

۱۳. ارتباطات بحران

هنگامی که دو نفر سیاهپوست در یک فروشگاه فیلادلفیایی استارباکس دستگیر شدند،هشتگ BoycottStarbucks# بطور سریع و ویروسی در شبکه‌های اجتماعی اشاعه یافت. بطوریکه هشتگ فقط در سه روز بیش از 

هنگامی که دو نفر سیاهپوست در یک فروشگاه فیلادلفیایی استارباکس دستگیر شدند،هشتگ BoycottStarbucks# بطور سریع و ویروسی در شبکه‌های اجتماعی اشاعه یافت. بطوریکه هشتگ فقط در سه روز بیش از و گفت۱۰۰۰۰۰ بار مورد استفاده قرار گرفته بود. استارباکس بخاطر اعتبارش ساکت ننشست و به سرعت در شبکه‌های اجتماعی به مشتریان و مخاطبانش در ۱۴ آوریل ۲۰۱۸ پاسخ داد:

ما بخاطر آنچه که در روز پنج‌شنبه در فروشگاه فیلادلفیایمان اتفاق افتاد، از دو فرد دستگیر شده و همچنین از مشتریانمان واقعا” عذرخواهی میکنیم.” Starbucks Coffee (@Starbucks)

پس از اولین عذرخواهی، شرکت با چند اظهارنظر و عذرخواهی دیگر نیز این موضوع را در رسانه‌های اجتماعی پیگیری کرد و اعلام کرد که بخاطر “آموزش ضد تبعیض و تعصب نژادی” یک روز همه‌ی مغازه‌های خود را در آمریکا تعطیل خواهد کرد.

فکر کنید ببینید اگر برند استارباکس بطور سریع و بدرستی درباره‌ی این حادثه واکنش نشان نمی‌داد وساکت می‌بود، چه نتایج و اثرات بلندمدت بدی میتوانست برای آینده‌ی برند داشته باشد.

آیا شرکت شما نیز برای مقابله با بحران‌ها برنامه‌هایی دارد؟ درسته که احتمال اینکه چنین بحران‎‌هایی با مقیاس‌های بزرگ برای برندهای کوچکتر اتفاق بیافتد خیلی کم است، با این حال از  دست دادن تعداد کمی از سهام (یا مشتریان واقعی) برند نیز میتواند بر روی شرکت تاثیرگذار باشد. سعی کنید از شبکه‌های اجتماعی برای ارتقاء برندتان استفاده کنید و در هنگام وقوع بحران در این شبکه‌ها سکوت را انتخاب نکنید.

۱۴. مشارکت مشتریان و مخاطبان

۱۵. خدمات و پشتیبانی مشتری

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای به دست آوردن بینش مشتریان

۱۶. نظارت و پاسخگویی به مکالمات مربوط به برند و کسب و کارتان

۱۷. درمورد نیازهای مشتریانتان بیشتر بدانید

۱۸. سنجش احساسات بیان شده با هشتگ‌ها و منشن‌ها درباره برندتان در شبکه‌های اجتماعی

۱۹. در مورد فعالیت های کسب و کارتان اطلاعات کسب کنید

۲۰. در صدر اخبار حوزه‌ی کاری مربوط به خود باشید

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات

۲۱. تبلیغات هدفمند

۲۲.هدفگیری مجدد(بازاریابی مجدد) مشتریان (Retargeting Customers)

 

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای بازگشت سرمایه ROI

۲۳. گزارش دهی و آنالیز

شرکت آپادانا میتواند بهترین استراتژی‌ها را برای بازاریابی برند و کسب‌وکارتان در پلتفرم های مختلف اجتماعی در اختیارتان قرار دهد. هر آنچه که شما برای پروژه‌ی دیجیتال مارکتینگ‌تان نیاز دارید، تیم آپادانا برای کمک به شما اینجاست.

 

 

 

 

 

 

2017 © Copyrights Apadana , All Rights Reserved