تجارت موبایلی چیست؟

تجارت موبایلی چیست؟

براساس گزارشات استاتیستا تجارت همراه هم‌اکنون ۳۴.۵ درصد از کل فروش‌های مربوط به تجارت الکترونیک را برعهده دارد.

این رقم در حال رشد است و طبق گزارش ایمارکتر انتظار میرود تا سال ۲۰۲۱ این رقم به ۵۴ درصد برسد. همچنین براساس گزارشات ایمارکتر فروش‌های مربوط به تجارت همراه تا سال ۲۰۲۰ به ۴.۰۵۸ تریلیون دلارخواهد رسید. براساس ایمارکتر فروش تلفن‌های همراه ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ یک پیشرفت چشمگیری داشته است و از ۲ برابر رقم گزارش شده در سال ۲۰۱۴ هم بیشتر بوده است.

این بدان معنی است که کسب‌وکارهایی که در تجارت همراه سرمایه‌گذاری میکنند، در نهایت نرخ بازگشت سرمایه  (ROI) بالایی خواهند داشت.

اپلیکیشن‌های جدید تجارت الکترونیک تجربه کاربری با اپلیکیشن را حتی بیشتر از قبل بهبود میبخشند برای مثال ایکیا (Ikea) از واقعیت افزود (Augmented Reality) برای بهتر کردن تجربه مشتریان با اپلیکیشن‌اش استفاده میکند و یا استفاده از چت‌بت‌ها و یا مسنجرها که تعاملات فروشنده با مشتریان را آسانتر کرده است. در حال حاضر از برندهای بزرگ گرفته تا استارتاپ‌های ساده از تجارت همراه استفاده میکنند.

میتوانیم بگوییم که تجارت همراه بیشتر از یک تکامل ساده‌ی تجارت الکترونیکی است. از جمله میتوان به امکانات زیر اشاره کرد:

 • تبادلات پول با موبایل
 • بلیط‌های الکترونیکی و گذرنامه‌ها
 • خرید و تحویل محتوای دیجیتال
 • بانکداری موبایلی
 • پرداخت بدون تماس و پرداخت درون برنامه‌ای
 • خدمات مبتنی بر لوکیشن (مکان)
 • بازاریابی موبایلی، کوپن ها و کارت های وفاداری برای مشتریان

دنیای تکنولوژی بطور ملموس زندگی ما را بهبود بخشیده است. لازم نیست برای خرید چیزهایی که لازم دارید ازخانه‌تان بیرون بروید، با کمک اینترنت دسترسی به همه چی فقط به اندازه‌ی یک کلیک با شما فاصله دارد. اینها همه توسط تکنولوژی‌هایی همچون تجارت الکترونیک (e-(commerce و تجارت همراه (m-commerce ) ممکن شده‌اند. تبدیل شدن ازیک فروشگاه فیزیکی به یک  فروشگاه آنلاین شاید ۱۰۰ها سال طول کشیده باشد اما تغییر از دنیای وب (E-Commerce) به دنیای موبایل (Mcommerce) فقط یک یا دو دهه به طول انجامیده است.

دستگاه‌های موبایل، در حالی كه تجارت الكترونیكی یعنی انجام تراکنش‌های تجاری بر روی اینترنت از طریق کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ. راه حل‌‌های تجارت الکترونیک و تجارت همراه یک روش رو به رشد در سیستم های بازرگانی در سال های اخیر است و انجام تراکنش‌ها را فقط با یک ضربه بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند فراهم می کند و در نتیجه راه جدیدی برای مبادله کالاها و خدمات ایجاد میکند. تا زمانیکه سیگنال وایفای و یا  ۳G/4G دارید، شما میتوانید در هر زمان و مکان با استفاده ازیک دستگاه موبایل هوشمند به فروشگاه موردنظرتان وصل بشید.

تحقیقی که طی چند سال گذشته انجام شده نشان میدهدکه تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند هر روزه در سرتاسر جهان در حال افزایش است. این بدان معناست که این روزها مردم بیشتر به سمت دنیای گوشی‌های هوشمند میروند تا دنیای وب.

هرچند، دنیای وب و دنیای تلفن‌های همراه هوشمند هر دو تکنولوژی بر مبنای اصول اساسی یکسانی بنا شده‌اند و آن اصول و هدف آسانتر کردن زندگی کاربران و مشتریان است اما تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

 1. معرفی فناوری تشخیص تصویر موبایلی (MIR) خرید محصولات را با تلفن‌های همراه آسانتر و سرگرم‌کننده‌تر کرده است و شکاف میان دنیای مجازی و واقعی را از میان برده است.
 2. اپلیکیشن‎های تعاملی قوی
 3. ارتباطات بدون درنگ: تجارت همراه ارتباطات آسان، ارزان و فوری را امکان پذیر ساخته است.
 4. فرایند فروش بهتر
 5. اتوماسیون: تجارت همراه به بهبود کارایی عملیات با خودکارسازی نقاط تماس با مشتری، فروش، توزیع، و خدمات‌دهی کمک میکند و این نیز بازاریابی شما را سریع و موفق میسازد.
 6. پویندگی و تراکنش‌های راحتتر: با دسترسی به اینترنت از طریق دستگاه‌های موبایل در هر زمان و هر مکان میتوانید خریدها و تراکنش‌هایتان را انجام دهید. استفاده از لپ‌تاپ برای انجام خریدها و تراکنش‌ها در هر جا و یا در حال حرکت آسان نیست، بنابراین دستگاه موبایل گزینه‌ی بهتری است.
 7. دسترسی پذیری: بخاطر قابلیت حمل دستگاه‌های تلفن همراه فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدمات به مخاطبان گسترده‌تری دسترسی پیدا کنند.
 8. ردیابی موقعیت مکانی: ردیابی موقعیت مکانی در دستگاه‌های موبایل با استفاده از تکنولوژی GPS و وایفای و دیگر فناوری‌ها آسانتر است. با استفاده از موقعیت مکانی مشتریان و کاربران فروشندگان محلی میتوانند تخفیف‌های شخصی‌سازی شده‌ نیز ارائه دهند.
 9. امنیت: رایج‌ترین شکل پرداخت‌ها در تجارت الکترونیک مربوط به کارتهای اعتباری است. با این حال، مصرف کنندگان هنوز تا حدودی از ارسال اطلاعات کارت اعتباری خود از طریق اینترنت واهمه دارند. قابلیت های امنیتی تجارت همراه کمی گسترده‌تر است. علاوه بر اقدامات امنیتی عادی مانند احراز هویت دوعاملی و چند عاملی  (MFA) که در تجارت الکترونیک نیز ازآنها استفاده میشود، تجارت همراه از احراز هویت بیومتریک (از طریق اسکن شبکیه، شناسه چهره یا اثر انگشت) نیز استفاده میکند.

در حالی که تجارت همراه طیف گسترده ای از تراکنش‌ها را پوشش میدهد اما بطور کلی  میتوان آن را به ۳ دسته تقسیم کرد و میتوانید در اپلیکیشن‌های مربوط به حوزه‌های زیر از آن استفاده کنید:

 1. خرید موبایلی
 2. بانکداری موبایلی
 3. پرداخت‌های موبایلی

چند مثال از این نوع اپلیکیشن‌ها:

بانگو (Bango) برای خرید از فروشگاه‌های انلاین مثل آمازون گزینه‌ی مناسبی است.

این‌تو‌پی (In2pay)

ام‌فاوندری(mFoundry) که توسط استارباکس توسعه داده شده است.

آی‌بیکن(iBeacons)

هر آنچه که شما برای پروژه تان نیاز دارید،متخصصان آپادانا برای کمک به شما اینجا هستند. کارشناسان ما با دانش فنی خود به شما کمک خواهند کرد تا بهترین راه را برای رسیدن به اهداف پروژه خود انتخاب کنید. با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

2017 © Copyrights Apadana , All Rights Reserved